Музикални впечатления от концерта на пианистката Анжела Тодорова в Берлин

Зимна, съботна вечер в Берлин.

Тротоарите са заледени, но ние, група приятели, крачим уверено. Топло ни е от мисълта, че отиваме на концерт на наше, българско момиче.

Младата пианистка Анжела Тодорова ще свири в Берлин. Пристига специално от Виена по покана на Клаус Карват, в галерия „Гондвана“. Галерията се намира в престижния квартал Шьонеберг — предпочитано място за живеене в германската столица.

Шьонеберг (в превод, красива планина) е богат на културен живот. На всяка крачка се срещат галерии, големи търговски вериги и малки, китни магазинчета, уютни кафенета, пицарии. Всичко диша култура.

Намираме мястото и влизаме в малка, уютна зала, посрещнати топло от домакините.

Концертът започва с впечатляващо изпълнение на младия пианист, в тийнейджърска възраст – Raphael Türk, който свири повече от великолепно.

Галеристът галантно представя нашата Анжела, като произнася името ѝ и на немски — „Ангела“. Момичето наистина изглежда като ангел; немското произношение сякаш ѝ подхожда напълно.

Анжела сяда пред пианото, в елегантната си рокля, привежда крехките си момичешки рамене и започва да свири. Разпознаваме светлата и леко игрива соната на Хайдн.

Музиката звучи изпод пъргавите ѝ пръсти като разходка в слънчева утрин – не бързаш, не мислиш за сложни неща, просто се наслаждаваш.

Следва Метнер – леко носталгичен, сякаш държиш стара, поокъсана снимка и спомените нахлуват внезапно в съзнанието ти.

Опомняме се едва при аплодисментите, многобройни, дълги и напълно заслужени.

Анжела сяда отново пред пианото. След миг залата е разтърсена от взрив на звуци и емоции. Поглеждаме програмата – Шуман. Истински екстаз. Музиката не просто кипи, тя направо избухва. Рязки контрасти – от тържественост до мигновена интимност.

Няма ли пощада за публиката това момиче?

След поредния поклон Анжела ни повежда към още един забележителен композитор – Равел. Тя ни въвежда във валс с изтънчена ритмика и ни показва красота, която не прегръща, а стои на дистанция. Красота, която можеш само да съзерцаваш и да мечтаеш.

Аплодисментите са бурни. Следва задължителен бис и според мен, Анжела заслужава много повече от един.

Бисът е с български композитор – Димитър Ненов и неговата „Гайда“. Анжела свири майсторски произведението, в което музиката не имитира буквално инструмента. Тук тя мисли като гайда. Напомня ни широките, красиви родопски планини и поля и говори за богатата българска душевност.

Накрая се събираме за обща снимка и прегръщаме нашето момиче, което ни въведе умело в своя дълбок артистичен свят.

Свят на упоритост, познание и красота.
Свят, за който всички мечтаем.

28 януари 2026 г.
Берлин

Венета Терзиева

Снимките са на великолепната Шенай Рамада, която откри първата си самостоятелна изложба на 23 януари 2026 год. в Берлин.

Translate »
💚 Подкрепи сайта